• Skontaktuj się z nami: +48 606 818 181

  • Napisz wiadomość: info@ledoprojekt.pl

EN PL UA

Czujniki ruchu do oświetlenia LED

Czujniki ruchu podczerwone sprawdzają wartości promieniowania podczerwonego w danym obiekcie. Wszelkie zmiany wartości promieniowania wychwytywane są jako poruszenie. Po detekcji ruchu, sygnał zostaje wysłany do urządzenia wyjściowego. Oprawy oświetleniowe wychwytują zmiany stanu czujnika ruchu przez co lampa zmienia swój stan logiczny. Odpowiedź na to jak działa czujnik jest zależna od rodzaju czujnika. Wyróżniamy dwa rodzaje:

PIR (Pasywny czujnik podczerwieni) – bada wartości promieniowania podczerwonego,

Aktywny czujnik wysokiej częstotliwości – czujnik emituje podczerwone promieniowanie, które tworzy pole. Inne obiekty znajdujące się w obrębie pola zakłócają detekcje promieniowania, które czujnik rejestruje jako ruch.

Czujnik ruchu określają konkretne parametry techniczne. Specyfikacja czujników ruchu dzieli się na:

  • - Napięcie zasilania,

  • - Moc obciążenia,

  • - Czas załączenia,

  • - Zakres pola detekcji,

  • - Wysokość montażu,

  • - Temperatura pracy.

Czujniki ruchu analizują zmiany wartości pola podczerwonego. Jeżeli pole zostanie zakłócone następuje zmiana stanu logicznego. W oświetleniu lampa led z mikrofalowym czujnikiem ruchu może zostać wykorzystana na kilka wariantów:

  • - Zmiana stanu oprawy w określonym czasie po zarejestrowania ruchu,

  • - Zmiana stanu oprawy po wysłaniu sygnału z innego czujnika, niekoniecznie ruchu,

  • - Zmiana stanu oprawy po zadanym czasie od załączenia.

Rodzaje czujników ruchu

Podczerwony czujnik ruchu PIR

Czujnik ruchu podczerwony działa na zasadzie detekcji zmian wartości promieniowania podczerwonego. Wszystkie żywe organizmy takie promieniowanie wydzielają. Jeżeli w polu detekcji czujnika nie znajduje się żaden żywy organizm wtedy nie wysyłany jest żaden sygnał, natomiast jeżeli w polu detekcji pojawi się inny obiekt emitujący promieniowanie podczerwone oraz jeśli będzie przemieszczał się z prędkością ponad 0,2 m/s wtedy czujnik pir wyśle sygnał do urządzeń wyjściowych.

czujnik ruchu pir

Na rynku obecnie najczęściej spotykanymi typami czujników PIR są mikroprocesorowe czujniki PIR. Sygnał w takich czujnikach przechodzi przez analizę w układzie mikroprocesorowym. Takie rozwiązanie niweluję w dużym stopniu fałszywe sygnały zmiany w polu detekcji czujnika PIR.

Proces instalacji czujnika PIR jest bardzo ważny. Należy pamiętać, że ruch wykrywany jest najlepiej prostopadle do czujnika. Podłączenie czujnika ruchu do lampy musi być wykonane przez osobę znającą zasady działania czujników PIR. Nieumiejętne zamontowanie czujnika PIR w miejscu występowania elementów, które wydzielają zmienne ciepło, będzie wykrywane jako ruch.

Czujniki mikrofalowe

Mikrofalowy czujnik ruchu emituje fale o wysokiej częstotliwości w zakresie od 1 do 10 GHz. Wyemitowane fale odbijają się od przedmiotów ,ludzi bądź innych elementów i powracają do czujnika. Po analizie fali wysłanej oraz odbitej, czujnik jest w stanie stwierdzić czy obiekt się poruszył. Jest to możliwe nawet na odległości do 20 m.

czujnik mikrofalowy

Przewagą czujników mikrofalowych jest ich możliwość przechodzenia fali przez cieńsze ściany lub inne obiekty. Podłączenie czujników ruchu do oświetlenie LED na hali musi zostać wykonane w odpowiednich odległościach od siebie, ponieważ czujniki mikrofalowe wysyłając fale mogą zakłócać same siebie. Można to rozwiązać poprzez stosowanie czujników mikrofalowych o innych częstotliwościach pracy.

Czujniki dualne (połączenie PIR i czujników mikrofalowych)

Częstym rozwiązaniem wśród producentów czujników ruchu jest zastosowanie w czujnikach mikrofalowych, czujników PIR. Dzięki zastosowania czujników dualnych w oświetleniu led uzyskujemy większą precyzję wykrywania ruchu oraz powiększone pole detekcji.

Oprawy LED z czujnikiem ruchu

swietlowka led z czujnikiem ruchu

Lampy led, które zostają wysposażone w czujniki ruchu zyskują dodatkowe możliwości. Dla halogenów led z czujnikiem ruchu zamontowanych w halach produkcyjnych jest to dodatkowa oszczędność energii. Najlepszym miejscem w magazynach dla zastosowania czujników są alejki pomiędzy regałami. W tych miejscach ruch jest zmienny i nie ma konieczności oświetlania terenu w momencie nieobecności człowieka. W przypadku oświetlenia zewnętrznego led z czujnikiem ruchu jest ono stosowane najczęściej na parkingach. W takim wypadku zostają oświetlone tylko strefy w miejscach gdzie poruszają się pojazdy. Często w takich przypadkach stosuje się naświetlacz led z czujnikiem ruchu, który mocuje się na wysięgnikach. Dla zastosowań w galeriach handlowych, istnieje możliwość zamontowania świetlówki led z czujnikiem ruchu w garażach wielkopowierzchniowych. Oszczędności w takich miejscach uzyskiwane są automatycznie w okres zmniejszonego ruchu.

Wybierz sprawdzone oświetlenie LED

Wyślij zapytanie