• Skontaktuj się z nami: +48 606 818 181

  • Napisz wiadomość: info@ledoprojekt.pl

EN PL UA

Dobór opraw przemysłowych LED

Wyselekcjonowanie najoptymalniejszych opraw oświetleniowych led z przeznaczeniem do hal produkucyjnych wymaga wiedzy na temat parametrów technicznych lamp oraz informacji projektowych hali, do której owe lampy są projektowane. Pierwszym najważniejszym elementem procesu doboru opraw jest zebranie informacji na temat obiektu. Potrzebne są między innymi wymiary hali, wysokość, plany zagospodarowania obiektu oraz informacje o cenach energii i czasach świecenia lamp. Kolejnym elementem są wymagania jakie stawia klient w przypadku konkretnego obiektu. Chodzi między innymi o doświetlenie wyznaczonych sekcji w obiekcie bądź zastosowanie odpowiednio szczelnych opraw ze względu na warunki pracy panujące na obiekcie. Na końcu procesu stoi projektant i jego wiedza oraz doświadczenie. To ono pozwala dobrać najbardziej optymalne oprawy oświetleniowe pod względem wydajności oraz ekonomii.

lampa przemysłowa led

Informacje o obiekcie

Elementem najistotnijszym jest obiekt, którego dotyczy inwestycja. Wszystkie kolejne działania zależne są właśnie od tego elementu. Pierwszym krokiem potrzebnym w procesie doboru opraw jest wykonanie audytu, zebranie informacji o hali. Uzyskuje się takie zmienne jak dokładne wymiary hali, wysokość, rozmieszczenie maszyn, rozmieszczenie stref, układ komunikacji. 

Wysokość obiektu jest tu bardzo istotnym elementem. W zależności od wysokości hali, projektant musi dobrać odpowiednio mocne oprawy oświetleniowe aby uzyskać porządany efekt. W grę wchodzi także dobór odpowiedniej optyki modułu świetlnego. Zależy to od obiektów, które są blisko miejsca umiejscowienia oprawy. 

Rozmieszczenie maszyn na hali produkcyjnej ma wpływ na wartości doświetlenia danej strefy. Często klient życzy sobie aby pewne strefy pracy były bardziej doświetlone niż inne, ze względu na rodzaj pracy wykonywanej w konretnym miejscu. Projektant chcący osiągnać wymagania musi pamiętać o wymiarach maszyn. Niekiedy zdaża się, żę wymiary maszyny nie pozwalają na umiejscowienie oprawy oświetleniowej w dogodnym miejscu.

Znajomość układu stref komunikacyjnych daje projektantowi wiedzę o miejscach gdzie ruch pracowników jest największy. To te miejscu muszą być w większym stopniu doświetlone. Należy zachować odpowiednie normy oraz pamiętać o oświetleniu awaryjnym.

Parametry techiczne opraw oświetleniowych led

Kiedy informację na temat obiektu są już zebrane należy przystąpić do projektowania wraz z posiadaną wiedzą na temat lamp przemysłowych led i ich specyfikacji. Dla ludzi nie mających styczności z oświetleniem, niektóre parametry mogą być niezrozumiałe bądź nieistotne. Na podstawie oprawy przemysłowej HD HB UFO przybliżę parametry, które cechują lampy oświeleniowe led.

Specyfikacja techniczna HD HB UFO

moc oprawy jest to oznaczenie wartości mocy oprawy (podawane jest w Watach)
strumień świetlny symbolizuje wartość strumienia świetlnego (przedstawiany jest w lumenach)
temperatur barwowa lampy symbolizuje wartość temperatury barwowej oprawy (przedstawiany jest w Kelwinach)
kąt świecenia lampy symbolizuje kąt świecenia oprawy
diody led symbolizuje rodzaj diod led zastosowanych w module świetlnym
napiecie zasilania lampy symbolizuje napięcie zasilana jakim może być poddawana oprawa (przedstwiane jest w Voltach)
obudowa lampy symbolizuje materiał z jakiego wykonana jest obudowa oprawy (w tym wypadku aluminium)
ip lampy przemyslowej symbolizuje stopień ochronności oprawy oświetleniowej (symbol IP)
zasilacz lampy przemyslowej symbolizuje markę zasilacza zastosowanego w oprawie
cri lampy przemyslowej symbolizuje współczynnik oddawania barw (zakres 1-100)
wymiary lampy przemyslowej symbolizuje wymiary lampy (podawane w mm)

 

Takie parametry jak moc, strumień świetlny, temperatura barwowa, rodzaj zastosowanych ledów czy jakość zasilacza są ważnymi aspektami, na które klient zwraca uwagę. Moc jest czynnikiem energooszczędności, więc jest głównym parametrym, dla którego warto zastosować lampy przemysłowe led. Strumień świetlny pozwala nam określić skuteczność lampy (w przypadku HD HB UFO jest to 130 lm/W), czy oferowana oprawa poradzi sobie z doświeteniem określonych obiektów. Temperatura barwowa jest istotna dla komfortu pracy. Im większa tym światło jest zimniejsze, im mniejsza tym światło jest cieplejsze i przyjemne dla ludzkiego oka. Rodzaj diod LED zastosowanych w module świetlnym jak i jakość zasilacza daje klientowi pewność, że oprawa oświetleniowa będzie służyła długie lata bez żadnych awarii.

projekt oświetlenia led

Po stronie projektanta zostaje natomiast dobór oprawy pod kątem stopnia ochronności, który wytrzyma warunki pracy panujące na obiekcie oraz reszta tych samych parametrów wraz z umiejscowieniem opraw we właściwych miejscach. Głównym warunkiem dobrego projektu jest spełnianie norm oświetleniowych, które są jasno określone dla danego typu budynku. 

Podsumowując współpraca klienta i projektanta jest bardzo istotna. To między tymi osobami potrzebna jest wymiana informacji, która prowadzi do prawidłowego dobrania opraw oświetleniowych led oraz wykonania projektu. Projektant wspierając się na planach obiektowych oraz informacją pozyskanych od klienta jest w stanie dobrać lampy przemysłowe led idealnie wpisujące się w warunki pracy oraz wymiary projektowanej hali produkcyjnej.

 

Wybierz sprawdzone oświetlenie LED

Wyślij zapytanie